פעל עכשיו

אל תחכה יותר

הגדרת הפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD)
הפרעת קשב היא הפרעה במערכת העצבים שגורמת לקשיים בקשב ובריכוז
קשב: היכולת לשים תשומת לב (לווסת) במשהו אחד בסביבה מלאת גירויים.
ריכוז: להישאר באותה תשומת הלב לאורך זמן.
הפרעת קשב גורמת לקשיים בהקשבה וריכוז, למידה וזיכרון, וקשיים ביכולת לעבד ולמיין מידע וגירויים הנכנסים הן מהעולם הפנימי (הסובייקטיבי) של האדם, והן מהעולם החיצוני (האובייקטיבי) ולקושי ביכולת לווסת התנהגות ורגשות.
הפרעת קשב בדרך כלל גורמת לסובלים ממנה תסכול רב, מעמסה ולחץ. הפרעת הקשב מפריעה בצורה כוללנית בכל צורות הלמידה, הן האקדמית והן החווייתית אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים.
מה גורם להפרעת ADHD?
מבנה שונה של המוח, בעיקר באונה הפרונטאלית (= מצחית), גורם לתת פעילות באזור האחראי על הריסון ההתנהגותי, הארגון והוויסות העצמי וראיית הנולד. תת הפעילות במוח נצפתה בבהירות במחקר של חוקר אמריקאי בשם זמטקין מאמצע שנות ה – 90, בו הדגים שריפת גלוקוז ( = הדלק של המוח) מופחתת במוחם של אנשים עם הפרעת קשב. תת הפעילות הזו היא הסיבה לתסמינים הידועים של הפרעת הקשב, כגון: שמירה על טווח קשב, אי שקט מוטורי, מוסחות ואימפולסיביות. השילוב של התסמינים הללו עשוי להנמיך מאד את היכולות התפקודיות של הלוקה בהפרעה במעגלי היום יום.
הפרעת הקשב מלווה את נושאיה 24/7. היא לא משהו שמתחיל בתחילת יום הלימודים ומסתיים בסיומו.
לכן, הפגיעה בהישגים הלימודיים היא רק אחת מההשפעות השליליות של ההפרעה.
כיוון שההפרעה היא 24/7 ובכל ימות השנה, היא עשויה להשפיע על כלל מעגלי החיים כגון: ניהול עצמי (התארגנות, ניהול זמן, שליטה ברגשות וכו'), יחסים בינאישיים עם ההורים, אחים, חברים ומורים, ובמיוחד על הדימוי העצמי.
מהו אימון ADHD?
הדגשים באימון/טיפול הוא קודם מודעות והסברה , היכרות אמיתית עם הפרעת הקשב כפי שמתבטאת בחיים.
למחסור במידע יש חשיבות רבה כי הוא משפיע על הדימוי העצמי.
ולאחר מכן בניית תוכניות ומטרות ,הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך , ליווי ותמיכה תוך כדי חיזוק היכולות החשוב ללמד את האדם בעל הפרעת הקשב להתמודד עם הסביבה.
המודעות שרוכשים עוזרת לבעלי קשב להסביר את עצמם לסביבה שלהם , מה עובר עליהם.
וזה חשוב במיוחד עבור בני הזוג של אנשי הקשב , הורים , מורים , חברים ,בעבודה ומשפחה קרובה.
כאשר הדבר הכי חשוב ועיקרי שיש ללמד אנשי קשב , הוא לדעת לבקש עזרה.

בתוך התהליך אחד ההדגשים הוא רכישת מסוגלות לבצע פעולות שבעבר חשו אנשי קשב כי אינם מסוגלים להן. רכישת מסוגלות משפרת את הדימוי העצמי ואת היכולת לתפקד בצורה טובה יותר. גם לדעת על מה להיאבק ועל מה לוותר.בנוסף בתהליך עושים עבודה על טעויות חשיבה שהיא מליבות הטיפול. טעויות חשיבה כגון שחור ולבן, הכל או כלום, השוואה קיצונית לאחרים ועוד.אישיות שלהם והתמודדות עם החולשות. גולת הכותרת של התהליך כאן היא בהתמקדות במתנות הנפלאות של הפרעת הקשב והגברת הנוכחות שלהן בחיי המתאמן.בדרך כלל שמים את הדגש על הצד הבעייתי של הפרעת הקשב ומתעלמים לחלוטין מהמתנות הנפלאות הכלולות בה.
אנשים עם ADHD מוכרים כאנשים בעלי מרץ בלתי נלאה, כיצירתיים, סקרנים, להוטים, ספונטאניים, עקשנים המסרבים להיכנע וכרגישים. מכל החבילה הזו ניתן לבנות בהחלט חיים מספקים, שמחים ומשמחים